Bu makalemizde sizler için transpaletleri inceleyeceğiz. Transpalet nedir? Transpalet satışı nerede yapılır, transpalet kiralama ve transpalet satış için en uygun firma nasıl bulunur bunlardan bahsedeceğiz.

Transpalet; ağır cisimleri kaldırabilen ve kısa mesafeli taşımacılık için kullanılan, insan gücü, akü veya motor seçeneklerini kullanabilen bir araçtır. Özellikle ağır nesnelerin taşınması için uygundur ve piyasadaki önemli iş makinelerinden biridir. Transpalet kapasitesi kullanım alanına ve yüke göre değişmektedir. İki çataldan oluşur. Yükleme, çatalların palet üzerindeki boşluklara sokulması ve ardından bu çatalların yukarı kaldırılmasıyla gerçekleştirilir. Aslında transpaletlerde krikoların palet taşıma operasyonları için özelleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu arada kriko nedir onu da tanımlayalım, anlamaya çalışalım. Kriko genellikle elle çalıştırılır; ağır nesneleri kaldırmak, basınç uygulamak ve malzemeleri desteklemek için kullanılan bir araçtır. Ayrıca bir transpalet için özel veya nitelikli bir krikoya benzetebiliriz. İterek değil çekerek kullanılır.

Aniden yüklendiğinde, yük devrilebileceğinden hızlı dönüşlerden kaçınılmalıdır. Minimum palet yüksekliği seviyesi yaklaşık 100 mm’dir. Farklı ebatlardaki paletler için başka transpalet modelleri de bulunmaktadır. Bununla birlikte, transpalet seçimi tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. Yük taşıma kapasitesini aşarsa, transpalet devrilebilir ve yüke zarar verebilir.

Transpaletleri kim ne için kullanır?

Transpalet ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim. Bu soru aynı zamanda transpalet kiralama ve transpalet satışı konularına da açıklık kazandıracaktır. Transpalet sadece mal taşımak için kullanılır, bir taşıma aracı değildir. Paletlenmiş tek parça yüklerin düz yüzeylerde taşınmasını sağlar. Burada önemli olan zeminin düz olması ve engebeli arazide kullanıma uygun olmaması yükün devrilmesine ve hasar görmesine neden olabilir. Palet krikoları genellikle kapalı veya açık alanlarda kısa mesafeler için kullanılır. Kısa mesafelerde yükleri kaldırmak ve taşımak. Bir anlamda yükleme boşaltma makinesi denilebilir. Manuel olarak hareket ettirilir. Transpalet, kullanılan fabrika veya çalışma alanına göre seçilir. Fabrikalarda malların taşınması, depolanması, istiflenmesi veya nakliyesi gibi işlemlerin yapılması için güvenli ve hızlı bir çözüm sunar. Sürücüsüz bir ulaşım değil, bu araçlar insanlar tarafından hareket ettiriliyor, bunu da notlarımıza ekleyelim.

Transpaletleri Prosedüre Uygun Bir Şekilde Nasıl Kullanabiliriz?

Transpalet kiralama veya transpalet satın alma işleminden önce mutlaka bu makinelerin nasıl kullanıldığının bilinmesi gerekir. Bu transpaletler yatay taşıma için tasarlanmıştır. Transpalet, farklı yükseklik, ağırlık ve yükleri taşımak için tasarlanmış pratik ve ekonomik çözümler sunar. Hidrolik pompanın gücüne ve forkliftin direncine bağlı olarak 500 kg’dan 4 veya 5 ton ağırlığına dayanacak ölçüde manuel kaldırma ve taşıma faaliyeti yapabilmektedir. Yerinde ulaşım için uygun değildir. Tipik olarak, elektrikli transpalet modellerinde operatörün ayakta durabileceği ve aracı kontrol edebileceği koltuklar veya yerler bulunur. Bir transpalet üzerinde dururken bir kişinin aracı yönlendirmesine izin verir. Transpalet operatörleri gerekli eğitimleri almış ve alanlarında uzman kişiler olmalıdır. Araç basit bir iş makinesi gibi görünse de yeterli iş güvenliği bilgisine sahip olmayan kişiler için uygun olmamaktadır. Transpaletlerin ücretleri ürünün markasına, modeline, cinsine, malzeme kalitesine, tekerlek yapısına ve hidrolik gücüne göre değişmektedir.

Transpalet Bölümleri Nelerdir?

Paletler, 3000 kg’a kadar taşıma kapasitesi ile profesyonel eşya taşımacılığına olanak sağlar. Elbette bu taşıma kapasiteleri makinenin cinsine ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Güvenlik kontrolü, kaldırma, taşıma ve indirme olmak üzere üç işlevi vardır ve özellikle hassas yüklerin taşınması için uygundur. Transpaletler genel olarak iki kısma ayrılmaktadırlar: elektrikli transpaletler ve hidrolik transpaletler. Beş bin kilograma kadar elektrik kapasitesi vardır. Motorları daha az enerji tüketir ve daha az bakım gerektirir. Hidrolik transpaletlerin ağırlığı 2500 kg’a kadar çıkabilir. Maksimum kaldırma yüksekliği genellikle yaklaşık 200 mm’dir. Hidrolik transpaletlerin ayırt edici özelliği, daha az kol hareketi ile hızlı bir şekilde kaldırılabilmeleridir.

Transpalet Çeşitleri

Arka Korumalı Transpalet,

Hızlı Kaldırma Transpalet,

Frenli Transpalet,

Bobin Taşıma,

Makaslı Transpalet-Alçak Şaseli,

Makaslı Transpalet-Yüksek Şaseli,

Akülü Transpalet,

Dört Yönlü Transpalet,

Transpalet-INOX-Terazili

Transpalet Şartnamesinde ne yazar?

Forklift, vinç, konveyör vb. iş makinaları bir takım bakım ve kullanım şartlarını beraberinde getirmektedir. Paletli forkliftin kullanım kılavuzundaki bakım, kullanım ve onarım talimatlarını dikkatlice okuyunuz. Burada en önemli ve çoğu zaman gözden kaçan şeylerden biri de aracın bakımıdır. Çoğu zaman, bir transpalet bozulduğunda ve neredeyse çalışmaz hale geldiğinde müdahale sonrası envai çeşit aksaklıklar meydana gelir. Bu müdahale zaman ve maliyet açısından sizi üzebilir. Bunun olmasını önlemek için, bozulsa da bozulmasa da makinenin düzenli olarak bakımının yapılması önerilir. Bakım günlük, aylık ve yıllık olarak değişir. Bakım ve onarımlarla ilgili tüm detaylar için kullanıcı kılavuzundaki talimatları okumanızı veya transpalet bakım hizmeti veren bir firmaya danışmanızı öneririz.

Transpalet Satışı ve Kiralama İşlemi

Sizde uygun fiyata transpalet kiralamak veya transpalet satın almak istiyorsanız kaliteli firmaları tercih etmenizi öneririz. Piyasada adı olan ve size referans gösterebilecek firmalarla çalışmanız can ve mal güvenliğiniz açısından elzemdir. Transpalet satın alma ve transpalet kiralama işlemleri için Korkmaz Vinç ile 7/24 hiç çekinmeden temasa geçebilirsiniz.